ONT

ONT to małe urządzenie, za pośrednictwem którego dostawcy usług mogą świadczyć usługę internetu, czy telewizji. Standardowo podłączone są do niego są trzy kable: światłowodowy, zasilający oraz ethernet prowadzący do urządzenia dostawcy, takiego jak router.

 

Dlaczego jest mi potrzebny ONT?

ONT jest zakończeniem Multi-światłowodu. To znaczy, że jest to urządzenie, do którego podłączony powinien być router od wybranego dostawcy internetu i telewizji. Jeśli jesteś podłączony do sieci Fiberhost to z pewnością takie urządzenie znajduje się już u Ciebie w domu. Może być jednak schowane, ponieważ nie musi być zainstalowane w eksponowanym miejscu w odróżnieniu od routerów Wi-Fi.

Nie demontuj tego urządzenia przy zmianie dostawcy!

W przypadku zmiany dostawcy nie demontuj tego urządzenia.  Dodatkowo, jeśli zamówiłeś już usługi światłowodowe od innego dostawcy, to w celu usprawnienia i przyśpieszenia realizacji podłączenia nowych usług nie wyłączaj zasilania od urządzenia ONT.

Urządzenie ONT nie należy do dostawcy usług, pomimo tego, że zostało ono zainstalowane celem uruchomienia usług konkretnego dostawcy, ale w rzeczywistości instalacja ONT została zrealizowana przez Fiberhost, czyli właściciela Multi-światłowodu. Warto też wiedzieć, że urządzenie ONT nie jest własnością dostawcy usług, a operatora Fiberhost i jest ono elementem sieci telekomunikacyjnej. Z tego powodu chcemy, aby było wykorzystywane przez kolejnych dostawców bez demontażu. Dzięki temu przełączenie pomiędzy dostawcami usług z punktu widzenia instalacji u Ciebie w domu staje się dużo prostsze.

Co zrobić w przypadku konieczności zmiany położenia ONT?

Nie próbuj robić tego samodzielnie, ponieważ po każdorazowym odłączeniu ONT wymagane jest oczyszczenie włókna światłowodowego, na którym mogą pojawić się drobne zabrudzenia. Najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz do obecnego dostawcy usług i poprosisz o wizytę technika i przeniesienie ONT.

Porady dotyczące użytkowania ONT

Jeśli urządzenie pracuje prawidłowo, to na zielono świecą się diody „Power” oraz „PON”. Dodatkowo typowo do ONT powinien być podłączony router od dostawcy internetu i telewizji, i jeśli ten router jest uruchomiony, to dioda „LAN” powinna mrugać – tym samym pokazując aktywność routera.

W przypadku problemów z usługą warto sprawdzić czy dioda „PON” nie pulsuje czerwonym światłem – bo to oznacza brak połączenia z siecią światłowodową. Jeśli świeci się dioda „ALARM” to oznacza to problem konfiguracyjny, który warto zgłosić dostawcy internetu.

Warto też pamiętać, że nie należy wciskać przycisku „Reset” na ONT, gdyż nawet jeśli występują chwilowe problemy z usługą, to wciśnięcie tego przycisku niczego nie poprawi i nie przywróci prawidłowego działania usługi.