II Konferencja Operatorów Hurtowych.

13.04.2023 r. odbyła się II edycja Konferencji Operatorów Hurtowych. To wyjątkowe wydarzenie promujące otwarty dostęp do sieci telekomunikacyjnych, którego mieliśmy ogromną przyjemność być współorganizatorem. Wzięli w nim udział przedstawicieli operatorów otwartych sieci światłowodowych, najważniejszych branżowych decydentów, a także reprezentantów izb telekomunikacyjnych i organów administracji państwowej.

Podczas pierwszej oficjalnej części konferencji mieliśmy okazję wysłuchać wielu ciekawych rozmów i debat na temat aktualnych wyzwań, z jakimi mierzą się operatorzy hurtowi. W tym roku do rozmów zaprosiliśmy także przedstawicieli dostawców usług telekomunikacyjnych. Wypowiedzi krążyły przede wszystkim wokół tematu nasycenia i współpracy operatorów hurtowych oraz operatorów korzystających.

Marta Wojciechowska, Prezeska Zarządu Fiberhost w rozmowie z Ministrem Cyfryzacji Januszem Cieszyńskim poruszyła temat wyzwań na rynku telekomunikacyjnym, a także kwestie dotyczące konieczności kooperacji, przyczyny dublowania infrastruktury światłowodowej oraz sposoby na to, by zwiększać zainteresowanie technologią FTTH.

Jedna infrastruktura dostępna dla wszystkich usługodawców to przyszłość rynku telekomunikacyjnego. Efektywność takiego przedsięwzięcia wynika m.in. z faktu, że wszyscy usługodawcy korzystają z tej samej sieci, co ogranicza potrzebę multiplikacji infrastruktury i pozwala minimalizować ingerencję w środowisko naturalne. Co istotne, uważam, że jest to najlepsza droga realizacji naszej misji, jaką jest włączenie cyfrowe jak największej liczby osób w naszym kraju, zapewniając krytyczną infrastrukturę milionom Polaków – komentuje Marta Wojciechowska, Prezeska Fiberhost S.A.

W debacie na temat satysfakcji klienta końcowego w procesie sprzedaży usług światłowodowych uczestniczył Krzysztof Jaskólski, CTO Fiberhost. W czasie dyskusji akcentowano nie tylko kwestie sprawnej i bieżącej komunikacji pomiędzy operatorami otwartych sieci, a operatorami korzystającymi, ale także konieczność działań komunikacyjnych i edukacyjnych skierowanych do mieszkańców będących w zasięgu otwartych sieci

Poruszony został także wątek tożsamości operatorów hurtowych – swoją premierę podczas konferencji miało pojęcie „multi-światłowodu”, które Fundacja Open Allies wypracowała, aby ułatwić zrozumienie i komunikację zalet otwartych sieci światłowodowych wśród mieszkańców.

Organizatorami konferencji była Fundacja Open Allies wraz z operatorami hurtowymi: Fiberhost, NEXERA, Polski Światłowód Otwarty, Światłowód Inwestycje oraz Tauron Obsługa Klienta.