Fiberhost i INEA: finansowanie
w oparciu o zrównoważony rozwój.

Fiberhost, INEA oraz  sppodpisały aneks zmieniający warunki niedawno otrzymanego finansowania w wysokości 2,8 mld zł, tym samym przekształcając je w finansowanie oparte na realizacji celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Strategia zrównoważonego rozwoju (ESG) Grupy od lat opiera się na zdefiniowanych filarach, którymi są: innowacje i włączenie cyfrowe, polityka proklimatyczna i działania równościowe. Strategię tę uzupełniają aktywności z zakresu usprawniania procesów, szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz zaangażowanie w działalność społeczną.

Jednym z kluczowych działań podjętych przez Grupę w ramach strategii ESG jest opracowanie planu redukcji emisji Net Zero 2040, którego celem jest zmniejszenie emisji o 72% do 2030 r. i osiągnięcie neutralności węglowej do 2040 r. Plan ten jest zgodny z celem porozumienia klimatycznego z Paryża, jakim jest ograniczenie wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5%.

Uznając również dominującą rolę technologii cyfrowej w rozwoju gospodarczym i społecznym, spółki uczyniły obszar włączenia cyfrowego głównym elementem swojej strategii. Działania Grupy ukierunkowane są na dostarczanie kompetencji cyfrowych mieszkańcom Polski. Dotyczy to zarówno zwiększania dostępności usług światłowodowych, jak i aktywności edukacyjnej.

Ostatni z filarów strategii ESG, czyli działania równościowe to cecha charakteryzująca Grupę jako pracodawcę. W strukturach różnorodność jest sednem rozwoju, a szacunek i równe traktowanie w codziennej pracy, to podstawa działania organizacji.

Poprzez powiązanie kosztów finansowania z celami ESG, zgodnie z zasadami kredytowania Grupa jest zobowiązana do osiągania i wykazywania postępów w ich realizacji. W pierwszym etapie kredytowania monitorowane będą dwa kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) zdefiniowane na podstawie strategii Grupy:

 

  1. Redukcja emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2, czyli emisji bezpośredniej i pośredniej, zgodnie ze strategią Net Zero do 2040 r.
  2. Prowadzenie stacjonarnych szkoleń w zakresie budowania umiejętności cyfrowych, w oparciu o istniejący program edukacyjny prowadzony przez Fiberhost w ramach projektu Akademia Fiberhost.

W przyszłości Grupa zamierza dodać trzeci wskaźnik KPI odnoszący się do emisji z zakresu 3.

Grupa pożyczkowa obejmuje następujące podmioty: PKO Bank Polski, EBOiR, ING Bank, Crédit Agricole, Santander, Bank Pekao S.A., mBank i PZU. ING i Crédit Agricole pełniły rolę koordynatorów procesu.

 

Podpisany aneks to dowód na to, że dziś zrównoważony rozwój jest partykularną części biznesu. To dla nas zarówno zobowiązanie i inwestycja, która pozwoli nam realizować nasze cele strategiczne w oparciu o prośrodowiskowe procesy i znoszenie barier technologicznych. To także dowód, że jesteśmy pewnym, etycznym i ambitnym partnerem.  komentuje Marta Wojciechowska, Prezeska Zarządu Fiberhost

 

Dla INEA zrównoważony rozwój to dużo więcej niż tylko trend biznesowy. To głęboka odpowiedzialność społeczna i ekologiczna. Każda okazja do realizacji założeń innowacyjności i podłączeń cyfrowych, a także przyjęcia odpowiedzialności za losy planety i przyszłych pokoleń jest dla nas niezwykle ważna. Podpisany aneks jest na to kolejnym dowodem, bo podkreśla naszą wizję bardziej zrównoważonej i jasnej przyszłości.   komentuje Maciej Piechociński, Prezes Zarządu INEA